Historia Teatru Rozmaitości Adama Gromadzkiego

Założony przez Adama Gromadzkiego w 1993 r. Teatr Rozmaitości jest teatrem prywatnym i ma charakter objazdowy. Na przestrzeni lat przechodził on różne transformacje organizacyjne i w r. 2007 został na nowo zarejestrowany, zaś jego pełna nazwa brzmi teraz: Teatr Rozmaitości – Adam Gromadzki.

Repertuar teatru adresowany jest głównie do dzieci i młodzieży, a przedstawienia grane są najczęściej w Trójmieście i na terenie całej Polski. Teatr był też dwukrotnie na tournée artystycznym w Kanadzie. Ostatnio w r. 2011 ze sztuką „Zło tańcem zwyciężaj” (scenariusz i reżyseria - Adam Gromadzki), którą obejrzały dzieci z Toronto, Mississauga, Hamilton, Milton, London, Kitchener, Oshawa, Scarborough, Peterborough, Cambridge i Guelph. Przedstawienie to odniosło tam ogromny sukces.

Po powrocie z Kanady Teatr Rozmaitości został zaproszony z tą samą sztuką do Szwecji przez Konsulat Generalny RP w Sztokholmie, gdzie również dał wiele radości tamtejszym polonijnym dzieciom. Nadmienić należy, iż w przeszłości Teatr Adama Gromadzkiego był już trzykrotnie w Sztokholmie ze swoimi przedstawieniami dla dzieci.

Adam Gromadzki w większości sam pisze scenariusze i reżyseruje. Jest też ciągle czynnym aktorem. W swojej koncepcji inscenizacyjnej łączy często tzw. „plan żywy” z planem lalkowym. Inspiruje się też nierzadko efektami współpracy z Üwe Krügerem, aktorem amerykańskiego teatru Bread and Puppets Theatre (workshop na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Awangardowych we Wrocławiu, 1973).

Znaczącym osiągnięciem w dorobku Teatru Rozmaitości był udział na Międzynarodowym Festiwalu „Mozartiana” w Gdańsku ze sztuką „Baśń o Królewiczu Och i Królewnie Ach” (scenariusz i reżyseria – Adam Gromadzki, muzyka – W. A. Mozart, 2011). W przedstawieniu tym A. Gromadzki „reanimował” słynne marionetki Wileńskiego Teatru Łątek.

Teatr Rozmaitości organizuje również recitale śpiewaków operowych oraz wystawia spektakle poetycko - muzyczne. Ostatnio jeden z nich pt. „Witaj Polsko” miał swoją premierę 10 listopada 2015 r. w Sztokholmie, gdzie zespół gościł na zaproszenie Kongresu Polaków w Szwecji oraz Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Szwecji. Wystąpiła w nim wybitna śpiewaczka operowa Magdalena Chmielecka.

Działalność Teatru Rozmaitości uzyskała wybitne poparcie Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych w Wrocławiu, a także Związku Artystów Scen Polskich.

Adam Gromadzki jako Narrator w sztuce „Baśń o królewiczu Och i królewnie Ach”

Adam Gromadzki jako Narrator w sztuce „Baśń o królewiczu Och i królewnie Ach”

Teatr Rozmaitości Adama Gromadzkiego